Prowizja za udzielenie kredytu. [DEFINICJA]

Prowizja za udzielenie kredytu. Definicja.


Prowizja za udzielenie kredytu to jednorazowa opłata za udzielenie kredytu przez bank. W przeciwieństwie do oprocentowania, czyli inaczej odsetek, opisuje koszty związane z postępowaniem kredytowym. Oprocentowanie symbolizuje koszt kapitału w ujęciu rocznym.


Prowizja może być bardzo różna. W zależności od ryzyka kredytowego będzie większa powiększając wartość RRSO , ale nie oprocentowania którego maksymalna wartość jest określona ustawowo. Prowizja może przyjąć wartości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent kwoty kredytu.


Prowizja może być wypłacona natychmiast, lecz zazwyczaj stosuje się dodanie  jej do kwoty kredytu.

Dodatkowa prowizja często jest naliczana, jeśli do kredytu brakuje nam stosownej wiarygodności. Ma to odzwierciedlać ryzyko poniesione przez bank. W umowie kredytowej  mogą być zapisy o dodatkowej prowizji w postaci kary za nieprzestrzeganie warunków umowy, jednak bardziej popularną formą kary umownej są dodatkowe odsetki. Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli np. Nie spełniamy warunków banku dotyczących obrotów na koncie, lub do czasu dostarczenia zabezpieczenia.

Prowizja obok odsetek to największy koszt kredytu. Ponieważ jest wyrażona procentowo w stosunku do kwoty kredytu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli korzystamy z usług pośrednika  kredytowego, to jego prowizja jest zupełnie osobną wartością. Prowizja za udzielenie kredytu jest dla banku.

Komentarze

Popularne posty